Haberler
Astrolog Semavi ile yıldızlara dair her şey

Astrolog Semavi ile yıldızlara dair her şey

Sevilen Astrolog Sema Kılıç röportajı ile karşınızdayız.

Hayatımızı içine alan astroloji artık günümüz insanı için olduğundan daha önemli. Ben kişisel olarak meraklı bir Yay olarak burç yorumumu okumaktan ziyade kafa yoruyorum ve araştırıyorum. Araştırdıkça da kafam da milyon tane soru dank ediyor. Peki ama nasıl ? Benim yükselenim Akrep ben aslında Akrep burcu muyum ? Başak'lardan uzak durmak mı gerekiyor ? Eyvah, 13. Burç çıktı ne olacak ? Eminim benim gibi merak eden pek çok insan vardır diyerek kişisel olarak severek takip ettiğim Sema Kılıç'ın kapısını çalmaya karar verdim. Sema Kılıç nam-ı diyar Semavii siyasi astroloji konusunda uzmanlaşınca siyasetin fokur fokur kaynadığı Türkiye'yi de masaya yatırmamak olmazdı. Sema Hanım'ın hem donanımlı hem mutevazı hem de sıcak kişiliğini okurken de fark edeceksiniz. İşte burçlardan, yıldızlara, siyasete dek gerçekleştirdiğimiz röportajımızla karşınızdayız.

Merhaba Sema Hanım. Söyleşi isteğimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.  Benimde kişisel olarak merakla takip ettiğim astrologlardan birisiniz. Astroloji alanında şuan da yaptığınız çalışmalardan okuyucularımıza bahseder misiniz ?

2013’de Astroloji üzerine iki kitap çıkardım. İlk kitabım “Aşk ve İlişkiler Astrolojisi” ve ikinci kitabım “Astrolog Semavii’den 2014 Yıllık Burç Yorumları.”

2008’den beri Astroloji sitemde çeşitli Astrolojik yazılar paylaşmaktayım.

Ayrıca ALL Dergisine Aylık Burç Yorumları ve Akşam Gazetesine ara ara Astrolojik gündeme göre yazılar yazmaktayım. 

Astrolojik bireysel danışmanlıklar yapmaktayım.

 Aşk ve İlişkiler adlı bir kitabınızdan bahsettiniz.  Çok fazla astroloji kitabı yayınlanıyor, nedir sizin kitabınızın farkı ?

Astroloji kitapları yayınlanmakta ancak “Aşk ve İlişkiler Astrolojisi” kitabım Türkiye’de çıkan ilk İlişkiler üzerine Astroloji kitabıdır.

Kitabımda farklı olan bence kitabın son derece sade, her kesin anlayacağı dile yazılmış olması. Astrolojiyi hiç bilmeyenlerin de anlayacağı bir dilde bazı temel bilgilere özellikle yer verdim. Kişiler burçlarının ötesinde kendileri hakkında biraz daha bilgi edinsinler ve kendileri hakkında Astrolojinin çok özel bilgilerinden faydalansınlar istedim.

Kitabımın ilk yarısında, temel Astroloji bilgisi vermemin en önemli nedenine gelirsek; “bir kişi kendini ve partnerini yakından tanımadan, onunla birlikte sağlıklı ilişki kurması kolay değildir,” düşüncesinden yola çıkarak, hem kendinin hem partnerinin özelliklerini daha derinden bilmek adına bilgiler alsın istedim. Astroloji bir kişiyi yakından tanımak adına kişiye inanılmaz değerli bilgiler sunar. Bu bakımdan, gerçekten yolu aydınlatan bir fenerdi. 

Bir çok astrolog gibi sizde twitter’da gündemdesiniz. Twitter sayfanızın size ne gibi yararları oldu ?  Takipçileriniz ile görüşüyor umusunuz?

Twitter’den okurlarım ve takipçilerimle gündelik astrolojik bilgiler paylaşıyorum. O haftanın önemli yıldızları ve olası sonuçları hakkında yazıyorum, kişilerin haftayı daha iyi değerlendirmesine yardımcı olmak adına.

Twiterden beni takip edip daha sonra bireysel danışmanlık almak isteyen çok kişi oluyor.

Twitter bilgiye çok çabuk ulaşma aracı, bu bakımdan önemsiyorum.

Herkes astroloji öğrenebilir. Peki; herkes astrolog olabilir mi?

Herkes Astroloji öğrenebilir, doğru. Hatta kendi hayatlarını daha bilinçli yaşamak adına herkesin temel seviyede Astroloji bilgisine sahip olması gerekir bence. Belki uzak gelecekte bu dediğim gerçekleşecek. 

Ama herkes Astrolog olamaz.

Astrolog olmak bir yolculuktur, uzun bir yolculuk. 1 veya 2 senede Astrolog olacağını düşünen kişi bu alana hiç girmesin. 2 sene de Astrolojinin ancak en temel bilgilerini öğrenebilirler. Bu da bir doğum haritasını analiz etmeye asla yetmez.

Kanaatimce, en az 3 sene eğitim ve ondan daha önemlisi, bireysel olarak sürekli kendini geliştirmesi lazım. sürekli Astrolojik kaynakları okuması, eğitimle asla yetinmeyip evinde özel çalışmalar yapması lazım.

Astroloji bir meslektir. Bir mesleği edinmek 2 günlük bir olay değildir. Ayrıca “yatkınlık” çok önemlidir. Kişi yatkın olduğunu nasıl anlar? Astrolojiye bir “heves” değil, bir “aşkla” bağlılık varsa içinde, o kişide yatkınlık vardır diyebilirim.

Siz hayatınızı yıldızların konumuna göre mi yönlendiriyorsunuz ? Burcunuzu o hafta kritik bir durum bekliyorsa ona göre mi hareket ediyorsunuz ? Ya da ilk tanıştığınız birinin hemen burcunu anlayabilir misiniz ?

Gündelik hayatımı saplantılı bir şekilde Astrolojiye göre yönlendirmiyorum asla. Hatta eskiden hobi olarak ilgilendiğim zamanlarda, haritama çok sık bakarken, şimdi hiç vaktim yok desem yeridir. Ayrıca, gerek de yok. Önemli transit yıldızlar oluştuğunda, kafamda doğum haritamı canlandırıyorum, bu yıldızlar bana şunu şunu getirebilir, şu şu olasılıklar olabilir, deyip ona göre tedbirimi almaya çalışıyorum ya da yıldız açıları iyiyse, daha gayretle değerlendirmeye çalışıyorum zamanı. tabii hepimiz insanız, yıldızları bilmek yetmiyor, onların mesajlarını alıp uygulamak için istek ve irade çok önemli. benim de bazen yıldızları göre göre dinlemediğim oluyor yani.:)

Birini görür görmez burcu anlaşılmaz, onunla biraz muhabbet ettikten sonra ortaya çıkar.

BU SENE ASTROLOİ BÖLÜMÜ KURULDU

Türkiye’de son yıllarda astrolojiye olan ilgi arttı, herkes bir şekilde burcunun özelliğini biliyor merak ediyor. Ancak hala resmi olarak astroloji bir bilim değil. Türk insanının bu sürecini ve astrolojinin dünü bugününü nasıl değerlendirirsiniz ?

Türkiye bizim ülkemiz, ruhumuzla bağlıyız ülkemize ama bazı konularda, Astroloji’de de geriden takip ediyoruz. En başta bilgiyi. Bilgiyi elde etmek batıda çok kolayken, burada bizler daha yorucu yollardan geçerek bilgiye ulaşıyoruz. Hele yabancı dil bilmeyen birinin dünya üzerindeki bilgiye ulaşma şansı daha zayıf. Batıda ve ABD’de çoktan üniversitelerde Astroloji kürsüleri kurulmuş, Astroloji bölümleri açılmış, biz daha Astroloji bilim mi değil miyi tartışmaktayız.

Nihayet bu sene ilk kez bir üniversitede Astroloji bölümü kuruldu ülkemizde. Astrolog Devrim Dölen ve Devrim Yılmazer başlattı. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Astroloji’nin bilim olduğunu Carl Gustav Jung, Isaac Newtan, Einstein gibi bilim adamları kabul etmiş. Başkaları kabul etmemiş çok önemli değil. Kabul etmeyenlere bakıyorum, Astrolojiyi bilmiyorlar. Ama ismini verdiğim bilim adamları merak etmiş, öğrenmiş Astrolojiyi.  Benim bir sözüm var, “Bir gün herkes Astrolojiyi bilim olarak kabul edecek.”

Türkiye’de beğendiğiniz astrolog var mı, varsa isimlerini paylaşır mısınız ?

Evet var. Astrolog Dinçer Güner, Güçlü Metin, Naz Bayatlı, Ayda Ersan, Devrim Dölen, Devrim Yılmazer ve Didem Şarman. Ayrıca yakından tanımadığım ama uzaktan çalışmalarını takdir edip beğendiklerim var, Öner Döşer, Barış Özkırış, Hakan Kırkoğlu ve Barış İlhan.

Siyasi astroloji özel ilgi alanım yazmışsınız. Bu astroloji bilmeyen insanlar için oldukça iddialı bir cümle. Nedir peki siyasi astroloji?

Astroloji bilmeyenleri bağlamaz, onlara zaten teknik dille anlatmıyorum tahminlerimi. Siyasete uzaktan yakından meraklı olan, ülke ve dünyanın gidişatını merak edenler için yakın ve uzak siyasi Astrolojik öngörülerimi paylaşıyorum gerek twiterdeki hesabımda, gerekse Astroloji sitemde.

Siyasi Astroloji’nin İngilizce adı Mundane Astroloji. Ülkelerin siyasi, sosyal ve ekonomik geleceklerini öngören bir Astroloji dalıdır. Bireylerin olduğu gibi, ülkelerin de doğum haritaları vardır, kuruluş tarihleri ülkelerin doğum haritasıdır. Bu haritadan ve başka tür haritalardan yola çıkarak, ülkede ve dünyada ne gibi siyasal, ekonomik ve sosyal olaylar olacağını tahmin yaparız.

 Türkiye siyasetinin merceğinde Mart ayı seçimleri var. Nasıl değerlendiriyorsunuz ? Neler bekliyor bizi ?

En son 31 Aralıkta Cem TVdeki bir programda çıktığımda söylemiştim ve ayrıca Ocak ayında astroloji sitemde yazmıştım, Mart ve Nisanda ülke çalkalanıyor, özellikle Nisan çok tehlikeli ve olaylı demiştim. Halk sokaklara dökülüyor, bu sefer ki Gezi gibi değil ama Geziden daha öfkeli olur demiştim. Daha bugun 12 Martta Berkin Elvan için halk sokaklara döküldü. 

30 Mart seçimleri çok önemli, çünkü aynı gün gökyüzünde bir Yeniay doğacak, Koç burcunda Yeniay hem de “değişim, isyan, devrim” yıldızı Uranüsle birleşen. Ben buna “Uranüsyen bir Yeniay” tabiri kullandım. Ok yaydan fırlıyor anlayacağınız. Detayları merak edenler sitemdeki son siyasi astrolojik makalemi okusun.

MUSTAFA SARIGÜL'ÜN ŞANSI VAR 

  Siyasi partilerin de burçları var mı ? Siyasi isimlerde öne çıkanların burçları nedir ?Öngörülerinize uygun davranılıyor mu ? Ben bunu tahmin etmiştim dediğiniz bir olay yaşandı mı ?

Evet var tabii, siyasi partilerin kuruluş tarihleri onların doğum zamanıdır, o tarihe göre doğum haritalarını çıkarırız.

Ülkemizde siyaseten tutulan, halkın benimsediği siyasi şahısların burçları genelde Akrep, Yengeç, İkizler ve Terazidir. Ayrıca buçları bunlardan olmasa da, Ay burcu veya Yükselen burcu bunlardan olanlar. Başka burçlardan siyasiler de var tabii. 

Ben bunu tahmin ettim dediğim birçok olay var. hatta daha Astrolojiyle hobi olarak ilgilendiğim yıllardan 1999-2000’de çevreme, “yeni bir lider ve yeni bir parti geliyor, Özal gibi halkın genelinin oyunu alacak ve tek başına hükümet olacak”, demiştim. 2003’de Erdoğan tüm eski partileri sildi geçti, tek başına iktidar oldu.

1999’da depremi tahmin etmiştim, yakın çevreme söylemiştim.

Yakın zamanlardaki tahminlerimden örnek vermem gerekirse, halk isyanını bekliyordum, Temmuzda bekliyordum, Mayıs ayında patlak verdi.

Yurt dışından bir tahmimi hatırladım, sitemde de yazmıştım bir siyasi astroloji makalemde, Sarkozy boşuna uğraşıyor,  yakında gidecek, demiştim.

Erdoğan’ın sağlığına dikkat etmesi gerektiğini yakın çevreme söylemiştim. Hatta 2011 Kasımda her an sağlığı çok bozulabilir diye de, eklemiştim.

Bir de, aklıma geldi, 2008 sonunda yazdığım bir siyasi astroloji makalemde, CHP’ye yeni lider geliyor, demiştim.

Aklıma gelenler bunlar. Bu tahminlerimi sitemdeki yazıları okuyan herkes bilir zaten. 

Mustafa Sarıgül’ün şansı var mı sizce ?

Evet var. Zaten 2012 Agustosta Akşam Gazetesindeki röportajımda, ayrıca sitemdeki bir yazımda, Sarıgül’ün yükseleceğini söylemiştim.

Türkiye’de tanınmış sanatçılarımızın burçları nelerdir?

Ülkemiz bir su grubu, yani Akrep burcu su grubundan, duygusal bir burç, dolayısıyla su grubu burçlardan veya yükselen burcu, ay burcu su grubu burçlardan olanlar çok sevilir. Su grubundan Akrep, yengeç ve balık burcu sanatçılar çok vardır. bunların haricinde, Aslan, Terazi ve İkizler vardır. Boğayı da unutmayım, Akrep burcunun zıt burcu Boğaya da hayran olur Akrep halkı.

13.Burç ortaya çıktı burçlar değişti haberleri doğru mudur, aydınlatır mısınız ?

Doğru değildir, tropik Zodyak diye bir yıldız sistemi kullanır Batı Astrolojisi. Gökyüzündeki takımyıldızlarından esinlenerek oluşturulan sembolik 12 burç vardır, yani burçlar gökyüzündeki burç takımyıldızlarından farklıdır. ayrıca 13.burç denilen takımyıldızının, akrep ile yay arasında bir yerde olduğu söylenir. O ayrı bir burç olarak kabul edilmemiştir diyeyim kısacası. 

Benim astroloji ile ilgili kafama takılan şey yükselen burç meselesi. Şimdi ben hem Yay burcuyum yükselenim Akrep, Yay burcunun burç yorumunu okuyorum Akrep’e de bakıyorum daha çok Yay mıyım yoksa Akrep miyim ? Burç uyumum başka bir burçla Yay’a göre mi Akrep’e göre mi ?

Yükselen burç demek, kişi doğarken gökyüzünde, ufuk çizgisinde görülen ilk burçtur, yani doğduğu saatte doğu kısmında yükselen ilk burç.

Doğum haritası yükselen burç 1.eve yerleştirilecek oluşturulur, ona göre yıldızların evleri belirlenir. Bundan dolayı, gelecek yorumu okurken, önce yükselen burca bakmak gerekir. ancak kişinin öz burcu da etkilidir gelecekte tabii. Bundan dolayı, ben her zaman şunu söylerim okurlara, “önce yükselen burcunuzu, sonra öz burcunuzu okuyun, daha sonra her iki yorumu kendi yaşadıklarınıza, hayatınıza göre harmanlayın.”

Kişilerin anlaşmasına gelince, öz burç ve yükselen burç, ikisi de önemlidir, hatta başka şeyler de önemlidir ama detaya girmeyim.

Yay burcu aslan ve koçla anlaşır, yengeçler anlaşamaz gibi burç uyumları doğru mudur ? Bir Yay burcu Balık’la evlenemez mi ?

Burç uyumu güneş burcuyla sınırlanamaz. Yani güneş burcu Yay olanla Balık anlaşamaz demek çok yüzeysel, çok genel, ilkokul düzeyinde bir bilgidir. Kişilerin anlaşmasını tespit etmek için doğum haritalarını karşılaştırmak, güneş haricinde, Venüs, Mars, Ay uyumları nedir, Satürn, Uranüs nasıl açılar yapmaktadır vs önemli detaylar vardır.

Uyum bakımından genel bilgi vermek durumunda kaldığımda, her zaman şunu söylerim, kişiler aynı elementten burçlarla uyumlu olur ancak kare açı yaptıkları güneş burçlarını daha çekici bulur. Örneğin, koç ve aslan aynı elementten, ikisi de Ateş elementi, uyumlu olur, ancak Koç kare açı yaptığı Terazi, Yengeç veya Oğlakı daha çekici bulabilir, anlaşmakta zorlansa ve çatışmalı ilişki olsa da. Tabii bu da bir genelleme, en doğrusunu her ikisinin doğum haritalarının analizi gösterir.

Astroloji de artık çokta haber yapılan “Merkür retrosu, ayın ikizlere balığa geçişi…v.s” bunlar bizim hayatımızı ne ölçüde etkiliyor ?

Etkilediğini hep beraber görüyoruz. Daha önce de etkiliyordu ama kişiler farkında değildi. Şimdi insanların Astroloji bilgisi arttıkça neyin neden olduğunu daha iyi anlamaya başladılar, hatta dikkat edip tedbir almaya başladılar.

Türkiye’de bir Susan Miller efsanesi var. Gerçekten Susan Miller dünyanın en iyisi midir ?

Susan Miller dünyaca ünlü bir Astrolog, ismini dünyaya duyurabilmiş, başarılı bir Astrolog gerçekten.

Ancak biz Astrologlar için önemli olan Astrologlar başka.. Susan Miller burç yorumlarıyla tanınmış, başarılı olmuş biri, okurları ilgilendiren bir mesele bu. Biz Astrologlar için Astrolojiye akademik olarak katkılar sunan, Astroloji hakkında değerli kitaplar yazan, araştırmalar yapan Astrologlar önemli. Dünyanın en iyisi diye bir şey yok bence, alanında çok başarılı veya en iyi olan As ismini dünyaya duyurabilmiş, başarılı bir Astrolog gerçekten.

Ancak biz Astrologlar için önemli olan Astrologlar başka.. Susan Miller burç yorumlarıyla tanınmış, başarılı olmuş biri, okurları ilgilendiren bir mesele bu. Biz Astrologlar için Astrolojiye akademik olarak katkılar sunan, Astroloji hakkında değerli kitaplar yazan, araştırmalar yapan Astrologlar önemli. Dünyanın en iyisi diye bir şey yok bence, alanında çok başarılı veya en iyi olan Astrologlar var. 

Peki 2014'ün en şanslı ve en dikkat etmesi gereken burçları nelerdir desem ?

yılın en şanslı burcu aslan, dikkat etmesi gereken de aslan! 

yılın diğer şanslı burçları yay, koç ve kova.

yılın dikkat etmesi gereken diğer burçları oğlak, yengeç ve boğa. 
  

Son olarak haberci.org okuyucularına neler söylemek istersiniz ?

Kendilerini yakından tanımak, hayatlarını daha bilinçli yaşamak için, Astroloji yol gösteren rehberlerden biridir. Astroloji’yle sadece aylık, yıllık burç yorumlarını okumak bazından ilgilenmesinler, ayrıca temel Astrolojik bilgiler edinecekleri kitaplar da alıp okusunlar derim. teknik detayı öğrenmeleri gerekmez, haritalarında venüs nerde, mars hangi burçta, yükselen burcu ne demek, vs bunları öğrenmek bile onlara önemli şeyler kazandıracaktır. Astroloji bilgisinin ışığından faydalansınlar.

Parlak şans yıldızı onlarla birlikte olsun..!

Astroloji''ye ilginiz yoksa eksikliğini hissetmeli, eğer varsa da Sema Kılıç'ı yakın mercekten takip etmelisiniz. Sevilen Astrolog'u astrologsemavii.blogspot.com adresinden ve twitter.com/astrologsemavii hesabından takip edebilirsiniz. Bize her türlü görüş, öneri ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Yakın zamanda başka bir alanında başarılı konukla röportaj dizimizle karşınızda olacağım. Sevgiler !!!!

ELÇİN GÜRLER

Sosyal Medya :

BENZER HABERLER

KULLANICI YORUMLARI